Zboží Základní cena [$] Jídlo [t] 25 Energie [MWh] 25 Voják 115 Tank 670 Bunkr 500 Stíhačka 470 Mech 350 Agent 5000
- Každá země má svůj vlastní Domácí trh.
- Technologie Cena na domácím trhu společně s vojenskými základnami ovlivňují cenu vojenských jednotek (kromě ceny vojáků).
- Fundamentalismus má levnější vojáky (95$ místo 115$).
- Komunismus má levnější agenty (3000$ místo 5000$).
- Jednotky na trh přibývají každých 15 minut (každé nové kolo).
- Po velkých nákupech na Domácím trhu stoupne cena, čím více nakoupíte, tím více stoupne cena (nejlevnější jednotky při zaplnění 100 % - 81 % naopak nejdražší při zaplnění 0 % - 20 %).
- Cena jídla a energie je téměř vždy příznivější na Světovém trhu (na Světovém běžně mezi 10-20 $, na Domácím za minimálně 25 $).
- Čím větší zemi máte a čím více máte obchodních zón (nemají vliv na počet agentů), tím více zboží na Domácím trhu máte. Pokud 100 % území země tvoří obchodní zóny, zvýší se objem trhu, oproti stavu bez zón, na 400 %.
- Prodej jídla a energie je limitován 10-násobkem objemu pro nákup.
- Domácí trh se zaplní za 37,5h (agenti za 25h)
- Agenty lze nakoupit pouze na Domácím trhu (v protekci agenty nelze nakupovat).
Na Světovém trhu můžete nakoupit, kromě jednotek dostupných na Domácím trhu (vyjma agentů, ty můžete kupovat jen na Domácím trhu), také technologie. Každá země, která není v protekci, může poslat zvolený počet zboží za zvolenou cenu. První se prodává nejlevnější zboží toho druhu, ostatní čekají na prodej ve frontě podle ceny. Pokud je cena shodná, přednost má dříve přijmuté zboží.
Pohyb cen jednotek, technologií i zboží za celý den (i za celý věk) můžete sledovat na grafech.
Pravidla prodeje a nákupu na Světovém trhu:
- Vaše zásilka na trh dorazí za 3-5 minut po odeslání.
- Používat Světový trh můžete jen pokud nejste v protekci (po odehrání prvních 100 kol).
- Z ceny, za kterou prodáte, je sražena obchodní daň ve výši 6 % z prodejní ceny jednotek a 10 % u prodejní ceny jídla, energie a technologií.
- Pokud máte zboží velmi málo (nejméně 500 jednotek, 200 technologií, 2000 energie nebo jídla), nemůžete ho prodávat, protože by náklady na jeho přepravu takřka převýšily výnosy z prodeje.
- Existují dolní i horní limity cen, za které lze poslat zboží na trh.
- Zboží na trhu jde zlevnit nebo zdražit a to jednorázově o 10 % - při tom ztratíte 4 % zboží.
- Zboží na trhu je ničeno i při revoluci (kromě revoluce z Anarchie).
- Zboží na trhu vám nepřítel sebrat nemůže, ale může zničit 10 % zboží na trhu při úspěšném vyhlazovacím útoku (s pokrokem Mafie až 20 %).
- Za zboží na trhu stále platíte žoldy, spotřebováváte jídlo i energii do chvíle, než je prodáno.
- Zboží se z trhu nevrátí, zůstává na něm do doby, než se prodá. Můžete ho pouze stáhnout s pokutou 12 % zboží (pokud se ještě převáží tak 8 %).
- Světový trh je jediné místo, kde můžete obchodovat s technologiemi.
- Nelze nakupovat zboží od členů vlastní aliance, své druhé země, třetí, případně čtvrté země a parťáka. Tyto zásilky jsou systémem automaticky přeskočeny a hráč může nakupovat zásilky, které jsou další v pořadí. V případě, že nejlevnější cenu má komodita prodávána zakázaným hráčem, zobrazí se množství, které hráč koupit nemůže (včetně ceny), červeně v tabulce Světového trhu. Je to proto, aby hráč měl nadále potřebné informace o objemu Světového trhu a jeho pohybech.
- Prodej surovin koupených pomocí automatického dokupování není zobrazen v archivu, peníze však prodejce obrdží.
Protože prodávání na Světovém trhu může trvat poněkud déle (v závislosti na denní době či části věku), vystupuje ve hře tzv. Země #0, která za specifických podmínek zboží z trhu automaticky vykupuje.
Pokud bylo vaše zboží koupeno díky Zemi #0, jeho prodej se vám nezobrazí v archivu.
Země #0 vykupuje také suroviny a jednotky vždy, když jsou prodány na Domácím trhu, nebo když hráči v zemi dojdou peníze na provoz země. Takto koupené komodity pak pošle na Světový trh.
Přesnější pravidla automatického vykupování zboží nejsou veřejná.
Pokud je na zemi uvaleno embargo, má srážku 15 % ze zboží koupeného nebo poslaného na Světový trh. Domácí trh ovlivněn není. O embargu rozhodují hlasováním jen země OSN s pokrokem Mezinárodní spolupráce. Pokud uděláte revoluci a tím zničíte pokrok Mezinárodní spolupráce, nebudete už moci o embargu hlasovat. Když však opět tento pokrok vynaleznete, budete mít zpátky embargo body, které jste měli před jeho zničením. Embargem může být postihnuta každá země, která je méně prestižní, než ta hlasující. Země pod embargem jsou označeny tzv. kartičkou. Země mající 5 embargo-bodů získá kartičku Hospodářská velmoc. Mimoto si daná země může nastavit, zda ji chce mít zobrazenou.
Získávání hlasů:
Jak často hlas země s pokrokem Mezinárodní spolupráce dostává, závisí výrazně na její aktuální prestiži. Zobrazuje se odhad, kdy země získá další embargo hlas, bývá to 300-4000 kol.
Hlasování pro embargo:
Země, která má hlasy, může hlasovat o jakékoliv méně prestižní zemi. Země může hlasovat PRO nebo PROTI uvalení embarga. Hlas PRO embargo spotřebuje 1 embargo-bod, hlas PROTI 2 embargo-body. O jedné zemi může rozhodovat libovolný počet členů OSN. (Jejich hlasy se sčítají a obě strany se mohou dlouho přebíjet).
Embargo platí, pokud je počet hlasů PRO větší, než počet hlasů PROTI a automatických hlasů postižené země. Postižená země má automaticky 1 hlas proti, a za každých odehraných 100 kol od začátku embarga další automatický 1 hlas (automatické se nepíšou v přehledu hlasů). Embargo skončí odehráním daného počtu kol.
Na nejjednodušší embargo tedy stačí 2 PRO : 0 PROTI. Svůj hlas může země kdykoliv stáhnout, protože se například rozhodla jinak na základě vyjednávání. Hlas je zrušen, nestojí to žádné další embargo-body a může to zapříčinit konec embarga.